Plaże w AlbaniiKsamil okoliceOwoce morzaButrintPlaże w AlbaniiLlogaraKsamil okoliceButrint

Street Food / Fast Food w Albanii

Ogólnie o kuchni albańskiej

Moderatorzy: jakubanek, Chmielo

JerzyM73
Moderator
Podziękował/a  : 18 razy
Otrzymał podziękowań : 61 razy

Re: Fast food w Albanii

Post autor: JerzyM73 » 03 kwie 2019, 22:51

spoker pisze: Jerzy, usunąłem ten post bo to było przekierowanie do bloga gdzie nie było słowa o Albani...

Prawidłowo ;-)
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

mel213
Raczkuje
Otrzymał podziękowań : 1 raz

Post autor: mel213 » 26 maja 2019, 10:58

Nikt nie pisze o byrkach a to przecież tradycyjne przekąski.
Byrki to ciasto filo z nadzieniem np. cebulowym, szpinakowym, mięsnym, lub z białym serem, ja lubie z młodym porem i pomidorami.
Byrka można kupić w byrektori - miejscu gdzie się byrki robi i piecze na miejscu. W sezonie turystycznym masowo są otwierane byrektorie gdzie z fabryki są dowozone byrki mrożone - nie polecam. W sarandzie mam dwie miejscówki z byrkami gdzie zawsze są świeże ale uwaga byrki są tylko od rana do popołudnia wieczorem już są byrektorie pozamykane. Byrektoria Tano 39.873988, 20.005421
i ulice wyżej 39.874608, 20.004938. Do popicia polecam dhale (czyt. val) czyli jogurt do picia. cena byrka:50lek, dhale 0,5l :50leke

W okresie zimowym gdy mieszkamy w głębi kraju lub gdy jesteśmy w drodze w Albanii najczęściej zamawiamy z mężem pilaf - ryż gotowany w wywarze mięsnym i paqe koke - zupe z mięsem z jagnięcych głów. Brzmi przerażająco ale zupa jest pyszna, lekko pikantna od czerwonej papryki i czosnku . Cena za pilaf około 150 leke a za zupe około 200.
W wakacje w moim menu przeważają ryby i owoce morza kupione u znajomego rybaka, w porcie Limani lub złowione przez męża.
Najpopularniejsze ryby to np. dorada, okoń morski, sardele, owoce morza : krewetki, małże, ostrygi, kraby, ośmiornice itd

JerzyM73
Moderator
Podziękował/a  : 18 razy
Otrzymał podziękowań : 61 razy

Post autor: JerzyM73 » 26 maja 2019, 11:41

mel213 pisze:Nikt nie pisze o byrkach a to przecież tradycyjne przekąski.
Wspominałem ale w mojej relacji z pobytu w 2016 roku. Zamieściłem też filmik jak to jest robione. Niestety w 2017 roku już tego lokalu nie było
viewtopic.php?f=12&t=223&start=40#p4828" onclick="window.open(this.href);return false;
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

pwalmin
Bywalec

Post autor: pwalmin » 26 maja 2019, 19:57

A to moje skromne odkrycie kulinarne dla wszystkich odwiedzających Sarande. Na wylocie z miasta w stronę Ksamilu znajduje się skromny bar gdzie skusiliśmy się na śniadanie widząc ,że stołują się tam miejscowi . I naprawdę warto było :) Po pierwsze masło i feta domowej roboty z pobliskiej farmy a nie ze sklepu.Do tego warzywa z domowego ogrodu w sałatce i na deser konfitura z brzoskwiń robiona przez właścicielkę baru. Proste ale jak najbardziej naturalne jedzenie .
Mogę polecić wszystkim w drodze np do Ksamilu
https://goo.gl/maps/o5FLBRfn93jrbpnJA

Awatar użytkownika
Chmielo
Moderator
Otrzymał podziękowań : 1 raz

Post autor: Chmielo » 27 maja 2019, 08:13

Czytając Twój wpis miałem na myśli te miejsce i faktycznie zgadłem:) mijałem je kilkukrotnie i zawsze wieczorami bylo tam pełno Albanczyków.Jakos nigdy sie nie zatrzymaliśmy,ale czuje ze w tym roku na kolacje tam z rodzinką zawitam bo z hotelu będę miał bliziutko:)

ODPOWIEDZ