Plaże w AlbaniiKsamil okoliceOwoce morzaButrintPlaże w AlbaniiLlogaraKsamil okoliceButrint

Moje Bałkany 2019

Relacje i opisy pobytu w Albanii

Moderatorzy: jakubanek, Chmielo, Piotrek Byrdziak, JerzyM73

Awatar użytkownika
eaglemirek59
Eksplorator
Podziękował/a  : 1 raz
Otrzymał podziękowań : 4 razy

Moje Bałkany 2019

Post autor: eaglemirek59 » 29 sty 2020, 14:19

Cześć i czołem ;) . We wrześniu 2019 ponownie odwiedziliśmy krainę orłów. W tym roku udało nam się z żonką zrobić to poza sezonem letnim. Wstępnie planowaliśmy wyjazd na 01 września ale dzień przed wyjazdem sprawy rodzinne pokrzyżowały nam ostro plany. Ostatecznie wyjazd z Raciborza nastąpił 16 września wieczorem.
Wyjazd był w deszczu który towarzyszył nam praktycznie aż do samej granicy Węgry/Cro. Wstępnie planowaliśmy pierwszy nocleg w Vukovarze ale ostatecznie zatrzymaliśmy się Dakovie a do Vukovaru pojechaliśmy na następny dzień. 19 ruszyliśmy ku granicy z BiH którą przekraczaliśmy w Samacu. Nocleg zaplanowaliśmy w Sarajewie w hotelu Saraj bardzo blisko Starego Miasta. Wieczorem było podziwianie Starego miasta w blasku świateł. Na dzień następny zwiedzanie Sarajewskiej starówki za dnia oraz wyjazd górską kolejką linową na górę gdzie odbywała się kiedyś olimpiada zimowa i podziwiania panoramy całego miasta z góry (polecam). 21 września ruszamy dalej, z pięknymi widokami jedziemy do Niszu gdzie zaplanowaliśmy kolejny nocleg, w nocy troszkę pobłądziliśmy (nawigacja) ale co ma wisieć nie utonie (podobno). Rano śniadanko i dalej w drogę do Ochrydy gdzie zaplanowaliśmy kolejne 2 dni. Ruszając z Niszu nie przypuszczałem że do granicy z Macedonią będą problemy z paliwem i jego brakiem więc nie zatankowałem. W pewnym momencie zacząłem jechać dużo wolniej by oszczędzać paliwo. Jedna stacja była ale nie w pełni czynna, udało się dopiero na kolejnej tyle, że tu nie można było płacić kartą, musiałem zapłacić w euro po ich przeliczniku, paliwa zostało na 10 km według kompa. Tankowanie do pełna było po Macedońskiej stronie. Lokum mieliśmy prawie centrum Ochrydy. W pyszna kolacja w porcie i trochę spaceru miejscowymi uliczkami. Do twierdzy nie planowaliśmy iść bo byliśmy tam dwa lata wcześniej, załatwiliśmy sobie jednak prawie całodzienną wycieczkę katamaranem po jeziorze Ochrydzkim ze zwiedzaniem Zatoki Kości , Klasztoru św. Nauma.
Kolejny dzień to już przebazowanie już do Albanii, w nocy nadciągnęła burza, do granicy jedziemy w deszczu. Nocujemy w hotelu Kristal w Korcze. Po zakwaterowaniu jedziemy trochę pozwiedzać miasto, kupujemy też kartę do telefonu z T-Mobile (turystyczną), teraz z telefonu robimy router :lol: . Z Korczy kierujemy drogą SH-75 (polecam) do Leskovik, Permet i dalej przez Gjirokastrę i Sarande do Ksamil. Hotel Mariksel okazuje się cały zajęty przez Rosjan, ale jako że już dwukrotnie (2014 i 2017) tam byliśmy we wcześniejszych latach i właściciele nas poznali więc bez najmniejszych problemów dostaliśmy miejsce w sąsiednim Qendra.
W Ksamil postanowiliśmy pozostać kilka dni. Odwiedzamy ponownie Butrint, wcześniej płyniemy małą łódką do ruin twierdzy Ali Paszy. Następna wycieczka to do innej twierdzy Ali Paszy w Porto Palermo oraz Qeperto. W Sarande odwiedzamy tamtejszą twierdzę, małe rozczarowanie :!: . Odwiedzamy też Blue Eyes w Ksamilu. Po 5 dniach ruszamy do Kruji, nocujemy w samej twierdzy w „hotelu” Emiliano, ciekawy dojazd na miejsce :!: . Wstępnie planowaliśmy jeszcze w drodze powrotnej pojechać w Góry Przeklęte do Valbone bo 2 lata wcześniej po dopłynięciu z Koman do Fierze zastała na burza i nie było sensu pchać się w góry, tym razem również nie było nam to pisane. Po sprawdzeniu prognoz pogodowych zdecydowaliśmy się skrócić nasz pobyt na Bałkanach i ruszać w kierunku domu. Miało być jeszcze Kosowo a tak pojechaliśmy na Szkodę i Podgoricę. W rejonie Niksic już nas łapią opady deszczu. Ostatni nocleg znajdujemy w Pluzine. Rano ruszamy przez Sarajewo, Samac, Dakovo do granicy Węgierskiej a następnie przez Bratysławę do Żyliny i do PL. Cały czas towarzyszą nam opady deszczu :evil:
Sumarycznie wyjazd uważam za udany :D Teraz biorę się za fotki a trochę ich jest :lol:
Mirek

Awatar użytkownika
eaglemirek59
Eksplorator
Podziękował/a  : 1 raz
Otrzymał podziękowań : 4 razy

Re: Moje Bałkany 2019

Post autor: eaglemirek59 » 29 sty 2020, 14:26

Mirek

Awatar użytkownika
eaglemirek59
Eksplorator