Wczytywanie..

Plaże w AlbaniiKsamil okoliceOwoce morzaButrintPlaże w AlbaniiLlogaraKsamil okoliceButrint

Tygodniowy pobyt w Qeparo lipiec 2019 r.

Szukasz współtowarzyszy na podroż, wypoczynek? Tutaj pisz.

Moderatorzy: Kar0ol, jakubanek, Piotrek Byrdziak, JerzyM73

Pedet47
Bywalec

Tygodniowy pobyt w Qeparo lipiec 2019 r.

Postautor: Pedet47 » 6 lut 2019, o 14:50

Witajcie drodzy forumowicze. Spędziłem na forum już ładnych kilka dni czytając Wasze relacje i wiadomości na temat Albanii. Po poprzednich wakacjach na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Czechach przyszedł czas na nieco bardziej egzotyczną Albanię. Wyjeżdżamy we dwójkę (moja partnerka i ja) Toyotą Yaris w dniu 13 lipca z Warszawy, bardzo rano. Trasa nasza wiedzie przez Ostrawę, Brno i Bratysławę. Pierwszy nocleg zaplanowaliśmy 13/14 lipca w miejscowości Gyor na Węgrzech, w Pensjonacie Muskatli Panzio. W dalszą podróż planujemy wyjechać rankiem gdyż kolejny nocleg zarezerwowaliśmy z 14/15 lipca już w Serbii, w miejscowości Leskovac, w obiekcie Asterix Rooms. Odległości między noclegami są obliczone na około 700 - 800 km ponieważ we wcześniejszych latach tyle udawało nam się bezpiecznie i komfortowo pokonywać naszą Toyotą. Rankiem, 15 lipca udamy się do kolejnego miasta tranzytowego, czyli macedońskiego Skopje. Według mapy google to odległość 162 km z przejściem granicznym w Miratowac/Tabanovtse. Zakładamy, że do Skopje dotrzemy około południa. Nocleg z 15/16 mamy zarezerwowany w Hotelu de Koka. Popołudnie i wieczór przeznaczymy na spacery po głównym centrum, fotografowanie oraz restauracje. Od następnego dnia, czyli 16 lipca, mamy zarezerwowany pierwszy nocleg w Villa Panorma w Qeparo, dlatego musimy bezwględnie dotrzeć do wieczora na miejsce. Tutaj jednak pojawia się dylemat, liczę na Wasze wskazówki i pomoc, ponieważ według mam google pojawiają się dwie opcje dojazdu do Qeparo, przez Grecję lub Ochrydę. Na pewno jeziora i miast nie planujemy już zwiedzać tylko chcielibyśmy spokojnie dojechać do miejsca docelowego. Która z tras Waszym zdaniem jest ciekawsza krajobrazowo? Którą szybciej powinniśmy dojechać?
Nasz pobyt w Villa Panorma, w Qeparo będzie trwał równo tydzień czasu, siedem noclegów, do 23 lipca. W tym czasie na pewno chcemy wypocząć, czyli plażować i kąpać się w morzu Jońskim. Ponieważ będziemy własnym autem, planujemy korzystać z krótkich wycieczek do pobliskich miejscowości - Himare, Borsh i Dhermi. Chcielibyśmy poznać te piękne plaże w okolicy (czytałem Wasze relacje, niektóre są już niedostępne). W planach bezwzględnie chcielibyśmy zobaczyć Gjirokastrę, Berat - miasto tysiąca okien, Błękitne Oko, przejechać się Przełęczą LLogara, na pewno zwiedzimy Sarandę, udamy się do starej osady w Górnym Qeparo. Jako opcję zakładamy również podróż wodolotem z Sarandy na Corfu, na jednodniową wycieczkę. To główne założenia odnośnie naszego tygodniowego pobytu. Oczywiście w tym czasie mocno nastawiamy się na korzystanie z wszelkich atrakcji kulinarnych, dzięki Wam wiemy już, że chcemy poznać restaurację Ujvara Veranda w Borsh czy Paradiso - z widokiem na Himare.
Drogę powrotną zaplanowaliśmy w górę Albanii. Mamy zarezerwowane dwa noclegi 23/25 lipca w miejscowości Kotor, w Czarnogórze, w obiekcie Guest House Pajovic. Czy trudno będzie dojechać w jeden dzień z Qeparo do Kotor w Czarnogórze? Mama google wyznacza trasę na 411 km. Nie doczytałem się jednak na forum by ktoś wracał w ten sposób. Dlatego proszę o wszelkie uwagi i wskazówki tego odcinka trasy. W trakcie dwudniowego pobytu w Kotor chcemy zwiedzić miasteczko, Zatokę, być może udamy się do Dubrownika czy Budvy, opcji jest wiele bo i miejsce ciekawe. Następnie, po spędzeniu dwóch dni w Czarnogórze, wczesnym rankiem 25 lipca, udajemy się w drogę powrotną do Polski, bez rezerwacji, zakładamy, że tam gdzie dojedziemy - znajdziemy nocleg. Jeśli moglibyście wskazać jakąś ciekawą trasę od miejscowości Kotor, w górę, do Polski, tak by krajobrazowo skorzystać, to bardzo Was proszę. Myśleliśmy o nadbrzeżu Chorwacji. Tylko czy zdążymy dojechać taką trasą w jeden dzień gdzieś w okolice Węgier, tak by kolejnego dnia po noclegu ostatecznie dobić do Polski? Liczę na Wasze wskazówki.
Super forum, super kraj ta Albania, już kilka lat temu planowałem podróż ale nie miałem doświadczenia i zwyczajnie bałem się.
Proszę o wszelkie wskazówki, sugestie, rady odnośnie naszego pobytu i planu podróży.
Pozdrawiam Was serdecznie:)

wiola2015
Bywalec

Re: Tygodniowy pobyt w Qeparo lipiec 2019 r.

Postautor: wiola2015 » 6 lut 2019, o 21:31

Witaj
Bardzo długi post :) odniosę się do pytania odnośnie trasy Qeparo Kotor. Pokonywaliśmy trasę odwrotną, Kotor- Ksamil, jechaliśmy przez przełęcz Llogara. Wyjechaliśmy z Kotoru około 10:00, w Ksamil byliśmy o 20:00. Po drodze posiłek, przystanki na fotki, odpoczynek itp. Do Qeparo jest bliżej zatem czas przejazdu będzie krótszy. Przez Albanię w dzień jedzie się przyzwoicie.
Pozdrawiam

Pedet47
Bywalec

Postautor: Pedet47 » 6 lut 2019, o 21:56

Witaj Wiola:) Naczytałem się Waszych relacji z podróży z których wyniosłem sporą wiedzę, dlatego dość szczegółowo opisałem swój planowany pobyt z myślą, że może komuś się przyda. Poza tym imponują mi Wasze harmonogramy podróży z podaniem precyzyjnych dat i godzin pobytów, dojazdów, przejazdów. Już zapowiedziałem partnerce, że w tym roku będziemy notować. Być może i ja pokuszę się o opis i relację z naszych wakacji. Niesamowicie się to czyta :)
Odnosząc się do tego co napisałaś to przede wszystkim dziękuję za odpowiedź, która mnie uspokoiła. Spokojnie powinniśmy pokonać tę trasę w ciągu jednego dnia, może jeszcze wieczór pozostanie na zwiedzanie. Mam nadzieję, że w odwrotną stronę natężenie ruchu jest porównywalne.
Pozdrawiam:)

wiola2015
Bywalec

Postautor: wiola2015 » 6 lut 2019, o 23:01

Dobry pomysł :) Notuj, rób zdjęcia a chętnie poczytam Twoją relację. Trasa ciekawa więc i relacja będzie ciekawa.
Pozdrawiam

JerzyM73
Eksplorator
Podziękował/a  : 18 razy
Otrzymał podziękowań : 59 razy

Postautor: JerzyM73 » 6 lut 2019, o 23:42

Pedet47 pisze:Witaj Wiola:) Naczytałem się Waszych relacji z podróży z których wyniosłem sporą wiedzę, dlatego dość szczegółowo opisałem swój planowany pobyt z myślą, że może komuś się przyda. Poza tym imponują mi Wasze harmonogramy podróży z podaniem precyzyjnych dat i godzin pobytów, dojazdów, przejazdów.

Sławek, tak jak pisałem ożywisz to forum ;-)
Piszesz o planowaniu -nie pamiętam aby ktoś na tym forum przed wyjazdem miał tak skrupulatnie zaplanowaną i opisana trasę. Mam nadzieję, że w czasie pobytu będziesz na bieżąco relacjonował i po powrocie będzie fajna relacja.
Z tego co czytam zaplanowałeś atrakcji co najmniej na trzy wyjazdy, chyba, że nie lubicie plażować ;-)

Co do wyjazdu - 13 sobota weekend- weź pod uwagę kolejki na granicy HU/SRB . Pamiętaj - Reszke autostradowe omijaj szerokim łukiem.

Odnośnie powrotu z MNE do PL to zaplanuj sobie w drodze odwiedziny w Monastyrze Ostrog.
Obrazek

no i most na Tarze
Obrazek

Wszystkie foty na : https://goo.gl/photos/etAx3dLa2RNbQFNWA
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;

Pedet47
Bywalec

Postautor: Pedet47 » 7 lut 2019, o 00:06

Cześć JerzyM73 :)
Dziękuję serdecznie za ten wpis. Miejsca które polecasz są absolutnie wyjątkowe, nie miałem o nich dotychczas pojęcia, a "grzebię" w tym forum już od kilku dni. Zdjęcia robią na mnie wrażenie. Ja na wakacjach nastawiam się w dużej mierze na fotografię. Myślę, że Monastyr ma ogromny potencjał, zresztą nigdy czegoś takiego nie widziałem na żywo. Już patrzyłem na mapie, całkiem niedaleko to od Kotoru, gdzie będę stacjonował. Uważam, że to bardzo poważna opcja wycieczki.
Odnośnie mojego planowania wakacji to zawsze staram się jak najwięcej dowiedzieć o miejscu gdzie jadę. Już od grudnia "włącza" mi się temat przyszłych wakacji. No a luty to takie przesilenie, dużo czasu minęło od poprzednich a bardzo wyczekuje się tych, które będą. Akurat w ostatni weekend zarezerwowaliśmy sobie noclegi, przeanalizowaliśmy trasę i nie mogę oderwać się od Waszych opisów Albanii :) Zawsze z moich przygotować i założeń udawało nam się zrealizować około 80 % planu. Na miejscu jest rzeczywista korekta. Natomiast nigdy nie udało mi się tak precyzyjnie napisać relacji z podróży, tak jak czytam Wasze. Przyznam, że są przeciekawe. Postanowiłem, że w tym roku też będę notował o której godzinie wyjedziemy, za jaką cenę i gdzie zatankujemy paliwo czy w jakim hotelu spędziliśmy nocleg. Dzisiaj wiem, że to bardzo ułatwia planowanie kolejnych podróży, a jak zamieści się takie informacje w necie, stają się one skarbnicą wiedzy dla innych. Zawsze najlepiej wychodziła mi dokumentacja fotograficzna bo lubię robić zdjęcia na wakacjach. Stąd też zwróciłem uwagę na Twoje fotografie. Są piękne i wartościowe. Nie mówię tylko o widokach. Masz bardzo dobry kontakt z ludźmi co widać po Twoich fotografiach i przygoda sama Cię szuka. To spotkanie z Panią, która zaprosiła Was do albańskiego domu i pokazała zdjęcia swojego syna mistrza w podnoszeniu ciężarów - rewelacja :) Chciałbym żeby i mnie takie coś spotkało. Wybiorę się do starego Qeparo, zobaczymy :)
Jutro zweryfikuję dokładnie dwa miejsca, które zaproponowałeś bo dzisiaj już późno. Bardzo Ci dziękuję i pozdrawiam :)

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 7 lut 2019, o 00:20

Ta Pani była w starym Himare ;-) Jej syn, ten ciężarowiec nieraz stołuje się w restauracji Rondos
Stare Qeparo - rewelacja -jest tam taki mały sklep czy tawerna przed, którą siedzą mieszkańcy. Pewnie jak by tam przysiąść i porozmawiać z ludźmi (tylko po jakiemu ?) to też by były wspaniałe wspomnienia
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 7 lut 2019, o 00:21

W Bułgarii gdzie byliście ?

Pedet47
Bywalec

Postautor: Pedet47 » 7 lut 2019, o 17:17

Super informacje Jerzy o tej tawernie. Można przysiąść się, uśmiechać i na migi pytać o możliwość fotografii. Jestem ciekawy jacy są Albańczycy i jaki mi uda się złapać z nimi kontakt :)
A w Bułgarii stacjonowaliśmy w miejscowości Sveti Vlas. Pozwiedzaliśmy również trochę.

pablo
Bywalec
Otrzymał podziękowań : 1 raz

Postautor: pablo » 8 lut 2019, o 03:30

Ło matko , Pedet47 ambitny plan masz do zrealizowania. Nie szkoda wam czasu na tak długi dojazd przy tylko siedmiu dniach pobytu?
Pomijając kwestie czasu dojazdu i powrotu to ostatni odcinek który masz do pokonania to moim zdaniem tylko przez Grecję ale ja zmieniłbym jeszcze ten odcinek na np. Leskovac - Kalampaka zwiedzanie Meteorów i wtedy kolejnego dnia do Qeparo.

Wróć do „Jadę do Albanii”