Wczytywanie..

Plaże w AlbaniiKsamil okoliceOwoce morzaButrintPlaże w AlbaniiLlogaraKsamil okoliceButrint

Siga, siga czyli Lefkada 2018.

Tylko opisy, od reszty informacji są inne fora tematyczne.

Moderatorzy: spoker, Piotrek Byrdziak

JerzyM73
Eksplorator
Podziękował/a  : 18 razy
Otrzymał podziękowań : 58 razy

Re: Siga, siga czyli Lefkada 2018.

Postautor: JerzyM73 » 6 sty 2019, o 22:30

Następnego dnia postanowiliśmy popłynąć na sąsiadującą z Agios Nikitas plażę Milos. Przez wielu jest ona uważana za najładniejszą na Lefkadzie i ja do tej grupy należę. Zaletami tej plaży jest to, że jest dosyć długa i nie zatłoczona, choć już zaczynają ją zastawiać leżakami. Woda wspaniała, żwirek i kamuszki jasne, słowem bajka. Jedyny minus do dotarcie do plaży. Są dwa sposoby. Jeden do droga przez wzgórze trwająca około 20 min (w upale dla ludzi o mocnej kondycji). Ścieżka zaczyna się w AN w tym miejscu
Obrazek
Na YT są filmiki z przeprawy przez wzgórze. Dochodząc co samej góry, widoki wynagradzają poniesiony trud. Ja tylko trochę wchodziłem pod tą górkę od strony plaży w celu zrobienia zdjęć i filmów i to mi wystarczyło aby się porządnie zmęczyć.

i drugi bardziej przyjemny sposób czyli wodna taxi za 5 Euro od łepka (w obie strony). Oczywiście wybraliśmy tą opcję. Bilety można nabyć w budce na głównym deptaku dochodząc do plaży. Taxi pływa chyba co 20 min.
Nasza taxi wodna :

Obrazek

Kilka dni wcześniej zrobiłem rekonesans dojeżdżając autem do bramy ośrodka Milos Bay Villas. Na samym wzgórzu są też inne ośrodki oferujące piękne nowoczesne wille (ceny niestety bardzo wysokie- choć rozbijając np. na 6-8 osób to do zniesienia) Z tych ośrodków zejście na plaże po schodkach.

Widok z góry :

Obrazek
Obrazek

i sama plaża ;-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i oczywiście film:
https://youtu.be/pcEuI2P96U4
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 13 sty 2019, o 23:00

Teraz moje spostrzeżenia w temacie greckiej kuchni. Śniadania robiliśmy we własnym zakresie (kanapki, parówki, frankfurterki) + wspaniałe greckie pomidory z takim widokiem smakowały wyśmienicie.

Obrazek

W samym AN nie ma typowego ryneczku z owocami czy warzywami więc zaopatrywaliśmy się w lokalnych sklepikach.
Ceny z innych miejscowości
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obiadokolacje jedliśmy w większości w AN , raz w Lefkadzie i dwa razy w innych miejscowościach. Tawerny w AN polecone zostały przez właścicielkę kwater oraz zaciągałem opinię z TripAdvisor.

Dla mnie nr. 1 na Lefkadzie to Pardalo KatsikiKarya Square, Karya 31 080, Grecja
+30 2645 041769.
Pięknie położony lokal na centralnym placu urokliwej miejscowości Karya, wśród ogromnych platanów.
Ja zamówiłem " katsiki sto pougki czyli kozinę zapiekaną z warzywami zawiniętą w kieszonkę papierową. Niebo w gębie. Było to najlepsze jedzenie jakie mi się trafiło.

Obrazek

Po rozwinięciu już tak spektakularnie nie wyglądało, ale za to wybornie smakowało

Obrazek

Żona zamówiła musakę
Obrazek

Opisy innych miejsc w późniejszym czasie.

Teraz trochę cen greckich procentów (to akurat ceny z marketu z Aten) (Metaxa jest tańsza u nas np. w Lidlu)
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 13 sty 2019, o 23:04

Wracając jeszcze do Pardalo Katsiki i miejscowości Karya.

Tawerna znajduje się w takim otoczeniu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Samo miasteczko jak już pisałem bardzo klimatyczne.
Obrazek

kilka sklepów z pamiątkami

Obrazek
Obrazek

Obrazek

W miejscowości jest też mechanik fanatyk garbusów i starych Volkswagenów

Obrazek
Obrazek
Obrazek

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 13 sty 2019, o 23:27

Jedną z tawern którą odwiedziliśmy w Agios Nikotas była tawerna Nikitas. Osobiście mogę polecić bo jedzenie bardzo dobre.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Inna odwiedzona to Sapfo nad samym morzem.
Jedzenie nie powala a obsługa zasługuje na ocenę negatywną. Długo czekaliśmy na kelnera, za cytrynę do wody skasowali 0,5 Euro to jeszcze jak syn zapytał się po ile są lody, gość odpowiedział, że jak się pyta to go nie stać ,-(.

Największy plus to położenie. Można jeść nad samym brzegiem morza.
Obrazek

Obrazek
Obrazek

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » 13 sty 2019, o 23:43

następna odwiedzona w AN tawerna to Taverna Portoni. Polecana z dobrej jakości ryb.
Na wejściu stoi lodówka i możesz sobie wybrać rybkę którą przygotują dla ciebie. Przed usmażeniem jest ona ważona i na takiej podstawie jest wystawiany rachunek.
Obrazek

Ja zasalałem i zamówiłem miecznika

Obrazek

żona tradycyjnie

Obrazek

syn kuraka

Obrazek

no i oczywiści sałatka
Obrazek

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » wczoraj, o 21:17

[/quote]

Wracając do do posiłków. Chyba pierwszą restauracją na Lefkadzie gdzie jedliśmy była tawerna Lefteris.
Sympatyczna obsługa, rachunek podaje sam szef, który jest bardzo otwarty do gości. Polecam w 100%
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odwiedziliśmy też znaną i polecaną zwłaszcza z pięknych widoków restaurację Rachi.

Można podjechać autem praktycznie pod same drzwi (wąska brukowana droga), ale mało kto się na to decyduje, większość zostawia auta na głównej drodze. Posiłki bardzo smaczne
Ja zamówiłem wołowinę z makaronem - super.
Obrazek
risotto
Obrazek
i kulki serowe z miodem
Obrazek

Kilka fotek z restauracji Rachi i okolicy. Rozpościerają się z tego miejsca piękne widoki na okolicę

Obrazek

Obrazek

Na miejscu można kupić też miejscowe winko

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cenowo jak już pisałem nie jest tanio (porównując do wcześniejszych moich wyjazdów do Albanii) ale do akceptacji dla normalnego śmiertelnika. Jedliśmy jeszcze raz w Lefkadzie, ale o tym później

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » wczoraj, o 21:55

Niedaleko od Agios Nikitas znajduje się plaża Pefkoulia Beach. Z racji bliskości byliśmy tam aż dwa razy.
Z góry prezentuje się wspaniale
Obrazek

W czasie kiedy my zajeżdżaliśmy na plażę czyli około 13 nie było problemu aby zaparkować na parkingu położonym najbliżej zejścia do plaży. Przed południem sporo aut parkuje przy głównej drodze.
Obrazek

Przy parkingu znajduje się plażowy bar DECK
Obrazek

W barze oprócz picia i jedzenia można poleżeć na leżakach

Obrazek

Lub popływać w basenie

Obrazek

My z racji, że do południa leżeliśmy przy basenie gdzie mieszkamy, to oczywiście ulokowaliśmy się na plaży.
Zaraz przy zejściu są ustawione parasole, ale wystarczy dosłownie odejść w lewo 20 m i można spokojnie sie rozłozyć ze swoim majdanem .

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Woda czyściutka i turkusowa choć miejscami pływają w niej suche wodorosty (taka pocięta trawa) i sporo też tego jest na samym brzegu, ale dodaje to uroku takiej dzikości. Na praży bardzo spokojnie, brak gwaru i lecącej w tle muzyki. Prawdziwa sielanka ;-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idąc w prawą stronę po zejściu na plażę (na północ) mamy mnóstwo miejsca gdzie praktycznie sąsiad jest min. 10 metrów od ciebie.
Obrazek
Obrazek

JerzyM73
Eksplorator

Postautor: JerzyM73 » wczoraj, o 23:13

I oczywiście twórczość filmowa
https://youtu.be/LfzxqIUR8U4

Wróć do „Macedonia, Czarnogóra i Grecja”