Plaże w AlbaniiKsamil okoliceOwoce morzaButrintPlaże w AlbaniiLlogaraKsamil okoliceButrint

ORIKUM

Miasta i miejscowości w których warto spędzić urlop i je odwiedzić, noclegi

Moderatorzy: jakubanek, Chmielo, JerzyM73, Piotrek Byrdziak

tomcza
Raczkuje

Re: ORIKUM

Post autor: tomcza » 04 sie 2019, 13:25

Witam wszystkich.
Właśnie spędzam urlop w Orikum. Wyjazd spontaniczny, ze znikomą wiedzą na temat Albanii.

Samo Orikum, to raczej dość przygnebiający widok. Poza centrum (jedna główna ulica o długości może 2 km) chaotyczna zabudowa, dużo pastwisk. Mnóstwo smaczków w postaci ruchu samochodowego, instalacji elektrycznych i wodociągowych. Nie ukrywam, że ma to swój klimat. Trzeba to zobaczyć, bo to prawdziwa Albania. Nie ta np z Vlore, ale właśnie ta z prowincji.
Albańczycy bardzo fajni i mili ludzie za wyjątkiem gdy siedzą "za kółkiem", ale to temat na osobny wpis. Nie mnie przestrzegam, po tysiąckroć trzeba mieć bardzo ograniczone zaufanie.

Trochę lepiej jest w pasie przybrzeżnym, gdzie do dyspozycji jest kilkanaście plaż i knajpek. Na razie jedliśmy w Alba Gerden. Same posiłki ok, ale obsługa niekumata. Drogie ryby.
Wzdłuż plaży ciągnie się droga, dość ruchliwa i to psuje obraz plażowiska.

Mieszkam w północnej części Orikum w pensjonacie/hotelu Agroni (ciężko rozgraniczyć co jest pensjonatem, co hotelem). Biznes prowadzony przez albańskich Włochów lub włoskich albańczyków. Pension ok 150 m od plaży na wysokości hotelu Blue Paradise.
Pokoje z widokiem na morze. Pokoje dość "kameralne" ale bardzo czyste. Co 5 dni sprzątanie, wymiana pościeli i ręczników. Jest ok, poza prysznicami , które są mikroskopijne. Każda kąpiel jest związana nierozerwalnie z mopem, którym sprzątasz całą łazienkę. Podobno taki standard albański.
Śniadania typowo włoskie, a więc biały ser, pomidory, ogórki, jajka, dżemy, jakieś drożdżówki i zimne kiełbaski. Pierwsze dwa dni dramat, ale człowiek do wszystkiego jest w stanie się przyzwyczaić. A może przez te fit śniadania też będę fit? Zobaczymy.
Plaża w naszym rejonie kamienista, kameralna i bardzo fajna. Spokój i raj. Czysto. Koszt parasola + 2 x leżak to 500 lek.
W centrum Orikum do polecenia dwie knajpy. Jedna z rybami i owocami morza na wprost mostu i kolejna w drugiej/trzeciej przecznicy głównej ulicy. Świetne jedzenie i bezkonkurencyjne ceny.

Polecam wycieczkę motorówką na półwysep Karakorum. Wynajęcie na cały dzień ok 20-25 euro/osobę. Zwiedza się jaskinie i kilka plażowisk. Plaże urokliwe, przejrzysta woda. Super. Polecam zabrać jakiś sprzęt, który pozwoli na podziwianie morskiej flory/fauny że wskazaniem na faune bo flora raczej uboga (rybki, ośmiornice, itd).

Generalnie jestem mega zadowolony. Pogoda super, ceny przystępne. Bardzo lubię Albanie, tą z prowincji. Orikum szału nie robi, ale jak ktoś lubi wypocząć z dala od zgiełku, to miejsce w sam raz. Zapewne są gdzieś lepsze, ale to na przyszłość.

Awatar użytkownika
spoker
Administrator
Podziękował/a  : 5 razy
Otrzymał podziękowań : 9 razy

Post autor: spoker » 04 sie 2019, 13:47

tomcza pisze:
04 sie 2019, 13:25
Witam wszystkich.
Właśnie spędzam urlop w Orikum. Wyjazd spontaniczny, ze znikomą wiedzą na temat Albanii.

Samo Orikum, to raczej dość przygnebiający widok. Poza centrum (jedna główna ulica o długości może 2 km) chaotyczna zabudowa, dużo pastwisk. Mnóstwo smaczków w postaci ruchu samochodowego, instalacji elektrycznych i wodociągowych. Nie ukrywam, że ma to swój klimat. Trzeba to zobaczyć, bo to prawdziwa Albania. Nie ta np z Vlore, ale właśnie ta z prowincji.
Albańczycy bardzo fajni i mili ludzie za wyjątkiem gdy siedzą "za kółkiem", ale to temat na osobny wpis. Nie mnie przestrzegam, po tysiąckroć trzeba mieć bardzo ograniczone zaufanie.

Trochę lepiej jest w pasie przybrzeżnym, gdzie do dyspozycji jest kilkanaście plaż i knajpek. Na razie jedliśmy w Alba Gerden. Same posiłki ok, ale obsługa niekumata. Drogie ryby.
Wzdłuż plaży ciągnie się droga, dość ruchliwa i to psuje obraz plażowiska.

Mieszkam w północnej części Orikum w pensjonacie/hotelu Agroni (ciężko rozgraniczyć co jest pensjonatem, co hotelem). Biznes prowadzony przez albańskich Włochów lub włoskich albańczyków. Pension ok 150 m od plaży na wysokości hotelu Blue Paradise.
Pokoje z widokiem na morze. Pokoje dość "kameralne" ale bardzo czyste. Co 5 dni sprzątanie, wymiana pościeli i ręczników. Jest ok, poza prysznicami , które są mikroskopijne. Każda kąpiel jest związana nierozerwalnie z mopem, którym sprzątasz całą łazienkę. Podobno taki standard albański.
Śniadania typowo włoskie, a więc biały ser, pomidory, ogórki, jajka, dżemy, jakieś drożdżówki i zimne kiełbaski. Pierwsze dwa dni dramat, ale człowiek do wszystkiego jest w stanie się przyzwyczaić. A może przez te fit śniadania też będę fit? Zobaczymy.
Plaża w naszym rejonie kamienista, kameralna i bardzo fajna. Spokój i raj. Czysto. Koszt parasola + 2 x leżak to 500 lek.
W centrum Orikum do polecenia dwie knajpy. Jedna z rybami i owocami morza na wprost mostu i kolejna w drugiej/trzeciej przecznicy głównej ulicy. Świetne jedzenie i bezkonkurencyjne ceny.

Polecam wycieczkę motorówką na półwysep Karakorum. Wynajęcie na cały dzień ok 20-25 euro/osobę. Zwiedza się jaskinie i kilka plażowisk. Plaże urokliwe, przejrzysta woda. Super. Polecam zabrać jakiś sprzęt, który pozwoli na podziwianie morskiej flory/fauny że wskazaniem na faune bo flora raczej uboga (rybki, ośmiornice, itd).

Generalnie jestem mega zadowolony. Pogoda super, ceny przystępne. Bardzo lubię Albanie, tą z prowincji. Orikum szału nie robi, ale jak ktoś lubi wypocząć z dala od zgiełku, to miejsce w sam raz. Zapewne są gdzieś lepsze, ale to na przyszłość.
Miałem podobne odczucia do twoich kiedy odwiedzałem Orikum bo nieukrywam że chciałem tam zostać, ale jednak inne miasteczka wygrały.

basik
Podróżnik

Post autor: basik » 04 sie 2019, 20:22

A ja tak gwoli ścisłości: jedliscie chyba w hotelu Alba Gert? My w tym roku tam mieszkaliśmy, jedzenie niezłe - ale obsługa rzeczywiście nie kumata. Mają za to fantastyczną kawę :)
Polecałam już tu restaurację w hotelu Bella Vista- pyszne jedzenie za rozsądną cenę- tam głównie jedliśmy.
My wróciliśmy do Orikum po roku - lubimy brak tłumów. Miłego wypoczynku 8-)

tomcza
Raczkuje

Post autor: tomcza » 05 sie 2019, 00:26

Dzięki. Spróbujemy tam coś zjeść.

Dziś wycieczka SH8 przez przełęcz Llogara. Niesamowita droga, widoki niezapomniane. Gorąco polecam. Najwyższe miejsce z restauracjami i tarasami widokowymi na 1025 mnpm.

Droga dość niebezpieczna z uwagi na zatrzymane pojazdy (np za zakrętem 180 st.) oraz wszechobecne osiołki, które w najbardziej nieoczekiwanym momencie wyjdą na drogę, albo sobie na niej stoją i za nic mają albańskie mercedesy :D

Jutro liźniemy trochę światowego sznytu, czyli wycieczka do Vlore.

Pozdrawiam

marwyk1976
Eksplorator
Otrzymał podziękowań : 15 razy

Post autor: marwyk1976 » 05 sie 2019, 09:19

to przejedz już w kierunku Ksamil a nwet do Butrinitu zwiedzając po drodze miasteczka i plaże, bedziesz miał porównanie co straciłeś /albo i nie/ osiadajac w Orikum

JerzyM73
Moderator
Podziękował/a  : 18 razy
Otrzymał podziękowań : 61 razy

Post autor: JerzyM73 » 05 sie 2019, 11:31

tomcza pisze:
05 sie 2019, 00:26

Pozdrawiam
To jak już będziesz w tym "światowym sznycie" to przejdź się z ciekawości na jedną lub dwie ulice rónoległe od nowej promenady a znajdziesz tam "prawdziwą albanię"/

Co do samego Orikum, bylem tylko praktycznie przejazdem (nawet zamieszczałem filmik z pobliskiej plaży), ale znajoma mojej żony która namawiała nas swego czasu na AL (chwała jej za to) to przez kilka lat z rządy jeździli właśnie do Orikum. Nie wiem skąd takie upodobanie, być może jak pisze marwyk1976 nie zapuścili się dalej na południe. Tym nie mniej na pewno dla mnie by było tam lepiej niż np. na plażach w okolicach Dures .
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

tomcza
Raczkuje

Post autor: tomcza » 06 sie 2019, 01:05

marwyk1976 pisze:
05 sie 2019, 09:19
to przejedz już w kierunku Ksamil a nwet do Butrinitu zwiedzając po drodze miasteczka i plaże, bedziesz miał porównanie co straciłeś /albo i nie/ osiadajac w Orikum
Zapewne, ale to być może następnym razem.

tomcza
Raczkuje

Post autor: tomcza » 06 sie 2019, 01:07

JerzyM73 pisze:
05 sie 2019, 11:31
tomcza pisze:
05 sie 2019, 00:26

Pozdrawiam
To jak już będziesz w tym "światowym sznycie" to przejdź się z ciekawości na jedną lub dwie ulice rónoległe od nowej promenady a znajdziesz tam "prawdziwą albanię"/
Znalazłem

tomcza
Raczkuje

Post autor: tomcza » 06 sie 2019, 21:23

Polecam restauracje EDIR na nadmorskiej "promenadzie". Dobre ryby, carpacio, mule. Uwaga na bardzo duże porcje sałat.
Obsługa sprawna, dania podane bardzo szybko pomimo bardzo dużego ruchu.

ODPOWIEDZ