Plaże w AlbaniiKsamil okoliceOwoce morzaButrintPlaże w AlbaniiLlogaraKsamil okoliceButrint

Albania co warto zwiedzić po drodze :)

Informacje na temat dojazdu do Albanii oraz noclegów tranzytowych.

Moderatorzy: jakubanek, Chmielo, Piotrek Byrdziak

bodziu67
Raczkuje

Re: Albania co warto zwiedzić po drodze :)

Post autor: bodziu67 » 24 lip 2017, 23:19

Witam podłączę się pod wątek.
Co warto po drodze?
Trasa Budapeszt-Ohrid dwa dni , pobyt w Ohrid dwie noce i przejazd do Himare też z jednym noclegiem. Interesuje nas krajobraz i architektura odpuszczamy muzea i duże miasta, chcemy zrobić wyjątek dla Scopje.

opal69
Bywalec
Podziękował/a  : 5 razy

Post autor: opal69 » 30 lip 2017, 16:03

Ja też planuje w drodze do Albani trochę pozwiedzać tym bardziej że mam zamiar wyjechać w poniedziałek a do Albani planuje dojechać w piątek popołudniu.
1.Nocleg w Nowym Sadzie planowo powinienem być koło 14 ( wyjazd z południa PL koło 6 rano) tak wiec będzie kilka godzin na główną ulicę i twierdzę
Potem mam jeszcze 3 noclegi zaplanowane w Macedoni i tu mam problem. Najpierw planowałem dwa noclegi w Skopje aby w pierwszy dzień popołudniu połazić po mieście a w drugi dzień jechać nad kanion Matka a potem jechać do Ochrydy i tam jeden nocleg aby dalej jechać do Sarandy przez Grecje i zaliczyć po drodze Meteory.
Teraz zastanawiam się czy nie zrobić w Skopje tylko jednego noclegu a dwóch w Ochrydzie i ewentualnie rano w drodze do Ochrydy zaliczyć kanion Matka. Bardzo proszę osoby które zwiedzały Skopje i Orchyde o radę gdzie lepiej zostać na dwa dni???
Następna sprawa czy z Orchydy przebijać się przez Albanie do Sarandry i odpuścić Meteory czy jednak lepiej jechać przez Grecję.
W drodze powrotnej Meteory odpadają bo z Albani wracam przez Czarnogóre ( 1 nocleg w Ucnij też jeszcze się zastanawiam czy ta miejscowość czy coś zmienić) potem 7 dni spokojnego plażowania na wyspie Muter :):)
Z góry dziękuję za wszystkie porady i wskazówki.
A jeszcze jedno pytanie czy przy kanionie Matka, centrum Skopje, Orchydzie są jakieś parkingi strzeżone ??? (ze względu na cały dobytek w samochodzie przed ulokowaniem się na kwaterze wolałbym zaparkować na strzeżonym)

gustla
Bywalec
Otrzymał podziękowań : 1 raz

Post autor: gustla » 30 lip 2017, 19:45

Proszę sobie wyciągnąć wnioski co do ilości dni w miejscach które pan planuje odwiedzić na podstawie mojego zwiedzania. Kanion Matka przyjazd ok.12.30 rejs łódką i zwiedzanie groty następnie obiad i jazda do Ochrydy przyjazd ok.18. Dwa noclegi na miejscu -rano zwiedzanie Św.Naum i wioski na wodzie,potem zwiedzanie Ochrydy. Dojazd do Meteorów ok.5 godz. ,my zwiedzaliśmy 3 meteory ok. 3.godz.,dojazd do Himary ok.6 godz.Dane z czerwca 2017.

Pudelek
Eksplorator
Podziękował/a  : 1 raz
Otrzymał podziękowań : 12 razy

Post autor: Pudelek » 30 lip 2017, 21:23

W Skopje jedna noc wystarczy. Do zwiedzania jest muzułmańska starówka, twierdza, jakiś spacer nad rzeką i to w zasadzie tyle. Na obrzeżach są jeszcze ruiny antycznego miasta i (prawdopodobnie) turecki akwedukt. Myślę, że spokojnie popołudnie i ewentualnie następny dzień do południa.

Ochryda ma znacznie więcej do zaoferowania.

Przy kanionie Matka parkingu strzeżonego chyba nie ma. W centrum Skopje na pewno jest, ale to już musisz poszukać.

Awatar użytkownika
Piotrek Byrdziak
Eksplorator
Podziękował/a  : 9 razy
Otrzymał podziękowań : 24 razy

Post autor: Piotrek Byrdziak » 06 sie 2017, 23:23

Pudelek pisze:W Skopje jedna noc wystarczy. Do zwiedzania jest muzułmańska starówka, twierdza, jakiś spacer nad rzeką i to w zasadzie tyle. Na obrzeżach są jeszcze ruiny antycznego miasta i (prawdopodobnie) turecki akwedukt. Myślę, że spokojnie popołudnie i ewentualnie następny dzień do południa.

Ochryda ma znacznie więcej do zaoferowania.

Przy kanionie Matka parkingu strzeżonego chyba nie ma. W centrum Skopje na pewno jest, ale to już musisz poszukać.
Zgadzam się z tym co pisze Pudelek.Od siebie tylko dodam abyś rozważył wizytę w Stobi(trochę ponad godzinę jazdy od Skopje autostradą) a na miejscu ok.2 godź.viewtopic.php?f=12&t=163&start=40" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam.
Piotr

opal69
Bywalec

Post autor: opal69 » 07 sie 2017, 18:03

Dzięki za podpowiedź, brałem pod uwagę Stobi w pierwszej wersji jak planowałem noclek tylko w Skopji i potem dalej dl ALB przez Grecje to jest po drodze. Jednak gdy zdecydowałem się na Ochryd to Stobi nie zabardzo po drodze i raczej nie wyrobie się czasowo.
Będę w Skopji około 14-15 tak więc kilka godzin na centrum, stary bazar a rano kanion matka i droga do Orchydy. Mam na dzieje że Albania mnie nie rozczaruje i będzie okazja zaliczyć Stobi za rok. Tak na marginesie czy ktoś może orientuje się od której godziny pływa ta łódź w kanionie Matka?

wkrak
Eksplorator
Otrzymał podziękowań : 8 razy

Post autor: wkrak » 07 sie 2017, 18:41

Byliśmy w sobotę po 9-tej i już pracowali. Ale tu trzeba uważać: na początku są goście, którzy oferują pół godziny po jeziorze za 200 denarów. Trzeba dojść dalej do restauracji Canyon Matka i tutaj pływają do jaskini - godzina za 400 denarów lub 7 euro. Można też wykazać się na kajakach. A restauracja jest droga.
Parkowanie jest znacznie wcześniej - jest duży parking i parkujemy za restauracją, a nie przed, bo wtedy będziemy mieli bliżej.

opal69
Bywalec

Post autor: opal69 » 07 sie 2017, 19:55

Dziękuje wkrak za bardzo cenne rady bo pewno poszedł bym po najmniejszej linii oporu i pewno bym wynajął tych pierwszych :). Czy dobrze zrozumiałem że jadę samochodem przejeżdżam koło resteracji i parkuje gdzieś za nią i wracam na nogach do resturacji?

wkrak
Eksplorator
Otrzymał podziękowań : 8 razy

Post autor: wkrak » 07 sie 2017, 21:36

NIEdobrze!
Jest parking z restauracją, parkujesz za nią. Później kilometr na piechotę do restauracji Canyon Matka i przed nią są łódki.
Od biedy można pojechać bliżej, mieści się tam 20 samochodów, ale to jest nielegalne, chociaż nie ma tam znaku zakazu. Ludzie, którzy przyjeżdżają do do restauracja i hotelu, niby mają prawo tam podjechać. To takie bałkańskie nie-wiadomo-jakie zwyczaje.

A kanion to jeszcze droga na piechotę wzdłuż ściany skalnej, aż do następnej zapory. Trochę trzeba się przejść. Ale nie całość, bo tego jest 8 km i 8 km z powrotem.

aglig
Bywalec
Otrzymał podziękowań : 6 razy

Post autor: aglig » 06 sie 2018, 16:17

Witam
Dawno mnie tu nie było, ale dzisiaj mam pytanko: ile czasu poświęcić na Kanion Matka. Planujemy nocleg w Skopje a na następny dzień z samego rana Kanion Matka no i po tym droga do Albani do Golem ( myślę że 7 godzin jazdy). Ile potrzebuje czasu żeby sobie na spokojnie zwiedzić i popływać łódeczką ( na co zwrócić uwagę a co pominąć)

ODPOWIEDZ