Plaże w AlbaniiKsamil okoliceOwoce morzaButrintPlaże w AlbaniiLlogaraKsamil okoliceButrint

Co dobrego?

Ogólnie o kuchni albańskiej

Moderatorzy: jakubanek, Chmielo

Awatar użytkownika
spoker
Administrator
Podziękował/a  : 5 razy
Otrzymał podziękowań : 9 razy

Co dobrego?

Post autor: spoker » 02 kwie 2015, 20:00

Kuchnia Albańska to połączenie kuchni Greckiej oraz Tureckiej, dużo fajnych potraw, dobre sałatki, dobre owoce morza, no i kawa coś niesamowitego, każdy znajdzie coś dla siebie.

JerzyM73
Eksplorator
Podziękował/a  : 18 razy
Otrzymał podziękowań : 61 razy

Re: Co dobrego?

Post autor: JerzyM73 » 04 maja 2015, 22:00

A czy są np. jakieś sałatki bez których kuchnia albańska nie istnieje, coś co należy koniecznie spróbować ???
Chodzi mi np. o takie potrawy jak np. sałatka szopska w Bułgarii
Zapraszam do relacji z podróży dookoła Polski viewtopic.php?f=39&t=317" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Kar0ol
Eksplorator
Podziękował/a  : 10 razy
Otrzymał podziękowań : 4 razy

Post autor: Kar0ol » 12 maja 2015, 20:40

Nie byłem ale z tego co czytałem to chyba bułgarska kuchnia jest bardziej różnorodna.
Jak się mylę to proszę mnie poprawić.

Awatar użytkownika
spoker
Administrator

Post autor: spoker » 13 maja 2015, 09:48

Kar0ol pisze:Nie byłem ale z tego co czytałem to chyba bułgarska kuchnia jest bardziej różnorodna.
Jak się mylę to proszę mnie poprawić.
Czy jest taka różnorodna to nie wiem, tak jak napisałem znajdziesz tu dużo potraw rodem z Grecji i Turcji oraz widać też jakieś wpływy włoskie, oczywiście są dania typowo albańskie ale są rzadko podawane w knajpach, szukaj zawsze menu pod działem dania albańskie lub regionalne albo zapytaj po prostu co mają typowo albańskiego, ja raz zamówiłem coś albańskiego i dostałem płucka, kelner nie umiał wytłumaczyć co to jest więc pokazywał manualnie ale i tak nie zrozumieliśmy go. Po całej akcji przyszedł szef kuchni i przeprosił nas za to że kucharz nam nie przekazał, odliczyli nam to danie z rachunku, ale nie wypadało nie zapłacić za nie więc dalej kelnerowi napiwek pokrywający cenę dania i już. O tej pory jak tylko przechodziliśmy koło tej knajpy to nam machali z daleka :mrgreen:

Kar0ol
Eksplorator

Post autor: Kar0ol » 13 maja 2015, 09:59

Czytałem o kebabach że są bardzo dobre. Kolega pyta o sałatki - nie znalazłem
nigdzie info. Pewnie grecka :D
A w restauracji bardzo ładnie się zachowali - na poziomie.

Awatar użytkownika
spoker
Administrator

Post autor: spoker » 13 maja 2015, 14:31

Kar0ol pisze:Czytałem o kebabach że są bardzo dobre. Kolega pyta o sałatki - nie znalazłem
nigdzie info. Pewnie grecka :D
A w restauracji bardzo ładnie się zachowali - na poziomie.
Powiem szczerze że kebaba to w Albanii nie widziałem wszędzie serwują Gyrosy i fakt są przepyszne ale to przecież potrawa grecka :mrgreen:

Ogólnie restauracje są bardzo czyste, obsługa bardzo fajna, bardzo szybko reagują na potrzeby klienta, tak przynajmniej jest w Himare, zawsze pytają czy smakuje / smakowało, przynoszą jakieś gratisy od siebie itp itd.

Kar0ol
Eksplorator

Post autor: Kar0ol » 13 maja 2015, 15:10

I to lubię :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
spoker
Administrator

Post autor: spoker » 13 maja 2015, 15:35

Z takich typowo albańskich potraw to znalazłem:
- Mëlçitë skuqen me gjize jest przygotowywana ze smażonej wątróbki i słonego twarożku. Do mięsa dodaje się cebulę, czosnek, pomidory oraz doprawia solą, pieprzem i oregano.
- Qofte të skarës przypomina nieco gofte, mielone mięso miesza się z podsmażoną cebulką, odrobiną mąki i oliwy oraz aromatycznymi przyprawami.
- Mięso jagnięce z jogurtem, czyli Qengij me kos, to jagnięcina gotowana z czosnkiem i podawana z jogurtem naturalnym.
- Fileta Qengji to smakowity filet jagnięcy, zamarynowany w oliwie z oliwek, oregano, tymianku, czosnku, occie, miodzie i soku z cytryny. Na mięsie kładzie się ser mozzarella i zapieka. Podawany jest z ryżem pilaf i sałatką z pomidorów, oliwek i sera feta.
- Gofte, grilowane mięsne kotleciki, przygotowuje się z dwóch rodzajów mięsa, baraniny i wołowiny, mielonych podwójnie. Do zmielonego mięsa dodaje się odrobinę mąki i wody, zmieloną cebulę, czosnek, zioła i przyprawy. Całość jest wyrabiana jak nasze kotlety mielone i formowana w niewielkie ruloniki, po czym grilowana. Podawane są najczęściej z pitą lub pieczonymi ziemniakami, polane sosem tzatziki lub czosnkowym.
- Na ulicach sprzedawana jest smakowita przekąska byrek, rodzaj strudla nadziewanego mięsem, serem, szpinakiem, pomidorami czy cebulą
- Fasule to bardzo smaczna zupa z białej fasoli z kawałkami mięsa lub w wersji wegetariańskiej, podawana w niewielkich miseczkach.
- Zupę z baraniego łba, paçë koke, zjemy na prowincji.

jerry.ie
Eksplorator
Podziękował/a  : 7 razy
Otrzymał podziękowań : 1 raz

Post autor: jerry.ie » 13 maja 2015, 15:50

Bardzo cenna informacja

jakubanek
Eksplorator
Podziękował/a  : 3 razy
Otrzymał podziękowań : 8 razy

Post autor: jakubanek » 18 maja 2015, 17:50

mam pytanie o cenę jagnięciny w restauracjach czy cenowo jest w miarę przystępna? czy jednak to poziom cenowy tak jak u nas czyli drogo :)

ODPOWIEDZ